FAIRINO FR3
Specifications
| Brand | FAIR Innovation |
| Model | INO FR3 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 3.0 kg |
| Reach | 622 mm |
| Repeatability | 0.02 mm |
| Weight | 15 kg |
The FAIRINO FR3 robot is a 6-axis robot arm, it offers a 3.0 kg payload and 622 mm of reach. The repeatability of the FAIRINO FR3 robot is 0.02 mm and the robot weight is approximately 15 kg.
Common applications of the FAIRINO FR3 include: Collaborative, Dispensing, Remote TCP.
The FAIRINO FR3 is manufactured by FAIR Innovation.
Use this robot comparator to find similar robots to the FAIRINO FR3.
Browse the full RoboDK library.