FAIRINO FR3
Specifications
| Brand | FAIR Innovation |
| Model | INO FR3 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 3.0 kg |
| Reach | 622 mm |
| Repeatability | 0.02 mm |
| Weight | 15 kg |
The FAIRINO FR3 robot is a 6-axis robot arm, it has a payload of 3.0 kg and a reach of 622 mm. Manufacturing applications include Dispensing.
Common applications of the FAIRINO FR3 include: Collaborative, Dispensing, Remote TCP.
The FAIRINO FR3 is manufactured by FAIR Innovation.
Use this robot comparator to find similar robots to the FAIRINO FR3.
Browse the full RoboDK library.