FAIRINO FR16
Specifications
| Brand | FAIR Innovation |
| Model | INO FR16 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 16 kg |
| Reach | 1034 mm |
| Repeatability | 0.03 mm |
| Weight | 40 kg |
The FAIRINO FR16 robot is a 6-axis robot arm, it has a payload of 16.0 kg and a reach of 1034 mm. Manufacturing applications include Dispensing.
Common applications of the FAIRINO FR16 include: Additive Manufacturing, Collaborative, Dispensing, Remote TCP, Welding.
The FAIRINO FR16 is manufactured by FAIR Innovation.
Use this robot comparator to find similar robots to the FAIRINO FR16.
Browse the full RoboDK library.