Han's S20 1700 robot
Specifications
| Brand | Han's |
| Model | S20 1700 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 20 kg |
| Reach | 1700 mm |
| Repeatability | 0.1 mm |
| Weight | 64 kg |
The Han's S20 1700 robot is a 6-axis robot arm, it offers a 20 kg payload and 1700 mm of reach. The repeatability of the Han's S20 1700 robot is 0.1 mm and the robot weight is approximately 64 kg.
Common applications of the Han's S20 1700 include: Additive Manufacturing, Assembly, Collaborative, Dispensing, Material Handling, Remote TCP, Welding.
The Han's S20 1700 is manufactured by Han's.
Use this robot comparator to find similar robots to the Han's S20 1700.
Browse the full RoboDK library.