Denso Cobotta PRO 900 robot
The Denso Cobotta PRO 900 robot is a 6-axis robot arm, it has a payload of 6.0 kg and a reach of 1066 mm. Manufacturing applications include Collaborative.
Common applications of the Denso Cobotta PRO 900 include: Additive Manufacturing, Assembly, Collaborative, Dispensing, Material Handling, Remote TCP, Welding.
The Denso Cobotta PRO 900 is manufactured by Denso.
Use this robot comparator to find similar robots to the Denso Cobotta PRO 900.
Browse the full RoboDK library.
Specifications
| Brand | Denso |
| Model | Cobotta PRO 900 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 6.0 kg |
| Reach | 1066 mm |
| Repeatability | 0.04 mm |
| Weight | 29 kg |