Doosan Robotics H2017 White robot
The Doosan Robotics H2017 White robot is a 6-axis robot arm, it has a payload of 20 kg and a reach of 1700 mm. Manufacturing applications include Collaborative.
Common applications of the Doosan Robotics H2017 White include: Additive Manufacturing, Assembly, Collaborative, Dispensing, Material Handling, Remote TCP, Welding.
The Doosan Robotics H2017 White is manufactured by Doosan Robotics.
Use this robot comparator to find similar robots to the Doosan Robotics H2017 White.
Browse the full RoboDK library.
Specifications
| Brand | Doosan Robotics |
| Model | H2017 White |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 20 kg |
| Reach | 1700 mm |
| Repeatability | 0.1 mm |
| Weight | 74 kg |