Hyundai HH012 robot
The Hyundai HH012 robot is a 6-axis robot arm, it has a payload of 12 kg and a reach of 1425 mm. Manufacturing applications include Welding.
Common applications of the Hyundai HH012 include: Additive Manufacturing, Assembly, Dispensing, Material Handling, Remote TCP, Welding.
The Hyundai HH012 is manufactured by Hyundai Robotics.
Use this robot comparator to find similar robots to the Hyundai HH012.
Browse the full RoboDK library.
Specifications
| Brand | Hyundai Robotics |
| Model | HH012 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 12 kg |
| Reach | 1425 mm |
| Repeatability | 0.03 mm |
| Weight | 145 kg |