JAKA A12 robot
The JAKA A12 robot is a 6-axis robot arm, it has a payload of 12.0 kg and a reach of 1327 mm. Manufacturing applications include Collaborative.
Common applications of the JAKA A12 include: Additive Manufacturing, Assembly, Collaborative, Dispensing, Material Handling, Remote TCP, Welding.
The JAKA A12 is manufactured by JAKA.
Use this robot comparator to find similar robots to the JAKA A12.
Browse the full RoboDK library.
Specifications
| Brand | JAKA |
| Model | A12 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 12 kg |
| Reach | 1327 mm |
| Repeatability | 0.03 mm |
| Weight | 41 kg |