KUKA KR12 R850 Z340 CR robot
The KUKA KR12 R850 Z340 CR robot is a 4-axis SCARA robot, it has a payload of 6.0 kg and a reach of 850 mm. Manufacturing applications include Material Handling.
Common applications of the KUKA KR12 R850 Z340 CR include: Assembly, Material Handling.
The KUKA KR12 R850 Z340 CR is manufactured by KUKA.
Use this robot comparator to find similar robots to the KUKA KR12 R850 Z340 CR.
Browse the full RoboDK library.
Specifications
| Brand | KUKA |
| Model | KR12 R850 Z340 CR |
| Type | Scara Robot |
| Axes | 4 |
| Payload | 6.0 kg |
| Reach | 850 mm |
| Repeatability | 0.025 mm |
| Weight | 53 kg |