Kawasaki FS06L robot
The Kawasaki FS06L robot is a 6-axis robot arm, it has a payload of 6 kg and a reach of 1551 mm. Manufacturing applications include Assembly.
Common applications of the Kawasaki FS06L include: Additive Manufacturing, Assembly, Dispensing, Material Handling, Remote TCP, Welding.
The Kawasaki FS06L is manufactured by Kawasaki.
Use this robot comparator to find similar robots to the Kawasaki FS06L.
Browse the full RoboDK library.
Specifications
| Brand | Kawasaki |
| Model | FS06L |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 6.0 kg |
| Reach | 1551 mm |
| Repeatability | 0.1 mm |
| Weight | 170 kg |