Yaskawa Motoman AR3120 robot
The Yaskawa Motoman AR3120 robot is a 6-axis robot arm, it has a payload of 20 kg and a reach of 3120 mm. Manufacturing applications include Finishing.
Common applications of the Yaskawa Motoman AR3120 include: Additive Manufacturing, Assembly, Dispensing, Finishing, Material Handling, Palletizing, Remote TCP, Welding.
The Yaskawa Motoman AR3120 is manufactured by Yaskawa Motoman.
Use this robot comparator to find similar robots to the Yaskawa Motoman AR3120.
Browse the full RoboDK library.
Specifications
| Brand | Yaskawa Motoman |
| Model | AR3120 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 20 kg |
| Reach | 3120 mm |
| Repeatability | 0.07 mm |
| Weight | 560 kg |