Yaskawa Motoman ES200N robot
The Yaskawa Motoman ES200N robot is a 6-axis robot arm, it has a payload of 200 kg and a reach of 2651 mm. Manufacturing applications include Remote TCP.
Common applications of the Yaskawa Motoman ES200N include: Additive Manufacturing, Assembly, Material Handling, Palletizing, Remote TCP.
The Yaskawa Motoman ES200N is manufactured by Yaskawa Motoman.
Use this robot comparator to find similar robots to the Yaskawa Motoman ES200N.
Browse the full RoboDK library.
Specifications
| Brand | Yaskawa Motoman |
| Model | ES200N |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 200 kg |
| Reach | 2651 mm |
| Repeatability | 0.2 mm |
| Weight | 1230 kg |