Yaskawa Motoman GP110 robot
The Yaskawa Motoman GP110 robot is a 6-axis robot arm, it has a payload of 110 kg and a reach of 2236 mm. Manufacturing applications include Machining.
Common applications of the Yaskawa Motoman GP110 include: Additive Manufacturing, Assembly, Cutting, Dispensing, Drilling, Engraving, Finishing, Machining, Material Handling, Palletizing, Remote TCP.
The Yaskawa Motoman GP110 is manufactured by Yaskawa Motoman.
Use this robot comparator to find similar robots to the Yaskawa Motoman GP110.
Browse the full RoboDK library.
Specifications
| Brand | Yaskawa Motoman |
| Model | GP110 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 110 kg |
| Reach | 2236 mm |
| Repeatability | 0.03 mm |
| Weight | 660 kg |