Yaskawa Motoman GP20 robot
The Yaskawa Motoman GP20 robot is a 6-axis robot arm, it has a payload of 20 kg and a reach of 1802 mm. Manufacturing applications include Material Handling.
Common applications of the Yaskawa Motoman GP20 include: Additive Manufacturing, Assembly, Dispensing, Material Handling, Remote TCP, Welding.
The Yaskawa Motoman GP20 is manufactured by Yaskawa Motoman.
Use this robot comparator to find similar robots to the Yaskawa Motoman GP20.
Browse the full RoboDK library.
Specifications
| Brand | Yaskawa Motoman |
| Model | GP20 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 20 kg |
| Reach | 1802 mm |
| Repeatability | 0.02 mm |
| Weight | 250 kg |