Yaskawa Motoman GP4 robot
The Yaskawa Motoman GP4 robot is a 6-axis robot arm, it has a payload of 4 kg and a reach of 550 mm. Manufacturing applications include Dispensing.
Common applications of the Yaskawa Motoman GP4 include: Assembly, Dispensing, Material Handling, Remote TCP.
The Yaskawa Motoman GP4 is manufactured by Yaskawa Motoman.
Use this robot comparator to find similar robots to the Yaskawa Motoman GP4.
Browse the full RoboDK library.
Specifications
| Brand | Yaskawa Motoman |
| Model | GP4 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 4.0 kg |
| Reach | 550 mm |
| Repeatability | 0.01 mm |
| Weight | 28 kg |