Yaskawa Motoman HP6 robot
The Yaskawa Motoman HP6 robot is a 6-axis robot arm, it has a payload of 6 kg and a reach of 1378 mm. Manufacturing applications include Additive Manufacturing.
Common applications of the Yaskawa Motoman HP6 include: Additive Manufacturing, Assembly, Dispensing, Material Handling, Remote TCP, Welding.
The Yaskawa Motoman HP6 is manufactured by Yaskawa Motoman.
Use this robot comparator to find similar robots to the Yaskawa Motoman HP6.
Browse the full RoboDK library.
Specifications
| Brand | Yaskawa Motoman |
| Model | HP6 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 6.0 kg |
| Reach | 1378 mm |
| Repeatability | 0.08 mm |
| Weight | 130 kg |