Yaskawa Motoman MA1900 robot
The Yaskawa Motoman MA1900 robot is a 6-axis robot arm, it has a payload of 3 kg and a reach of 1904 mm. Manufacturing applications include Additive Manufacturing.
Common applications of the Yaskawa Motoman MA1900 include: Additive Manufacturing, Assembly, Dispensing, Material Handling, Remote TCP.
The Yaskawa Motoman MA1900 is manufactured by Yaskawa Motoman.
Use this robot comparator to find similar robots to the Yaskawa Motoman MA1900.
Browse the full RoboDK library.
Specifications
| Brand | Yaskawa Motoman |
| Model | MA1900 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 3.0 kg |
| Reach | 1904 mm |
| Repeatability | 0.08 mm |
| Weight | 280 kg |