Yaskawa Motoman MH12 robot
The Yaskawa Motoman MH12 robot is a 6-axis robot arm, it has a payload of 12 kg and a reach of 1440 mm. Manufacturing applications include Assembly.
Common applications of the Yaskawa Motoman MH12 include: Additive Manufacturing, Assembly, Dispensing, Material Handling, Remote TCP, Welding.
The Yaskawa Motoman MH12 is manufactured by Yaskawa Motoman.
Use this robot comparator to find similar robots to the Yaskawa Motoman MH12.
Browse the full RoboDK library.
Specifications
| Brand | Yaskawa Motoman |
| Model | MH12 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 12 kg |
| Reach | 1440 mm |
| Repeatability | 0.08 mm |
| Weight | 130 kg |