Yaskawa Motoman MH24 robot
The Yaskawa Motoman MH24 robot is a 6-axis robot arm, it has a payload of 24 kg and a reach of 1730 mm. Manufacturing applications include Dispensing.
Common applications of the Yaskawa Motoman MH24 include: Additive Manufacturing, Assembly, Dispensing, Material Handling, Remote TCP.
The Yaskawa Motoman MH24 is manufactured by Yaskawa Motoman.
Use this robot comparator to find similar robots to the Yaskawa Motoman MH24.
Browse the full RoboDK library.
Specifications
| Brand | Yaskawa Motoman |
| Model | MH24 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 24 kg |
| Reach | 1730 mm |
| Repeatability | 0.06 mm |
| Weight | 268 kg |