Yaskawa Motoman MH3F robot
The Yaskawa Motoman MH3F robot is a 6-axis robot arm, it has a payload of 3 kg and a reach of 531 mm. Manufacturing applications include Material Handling.
Common applications of the Yaskawa Motoman MH3F include: Assembly, Dispensing, Material Handling, Remote TCP.
The Yaskawa Motoman MH3F is manufactured by Yaskawa Motoman.
Use this robot comparator to find similar robots to the Yaskawa Motoman MH3F.
Browse the full RoboDK library.
Specifications
| Brand | Yaskawa Motoman |
| Model | MH3F |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 3.0 kg |
| Reach | 531 mm |
| Repeatability | 0.03 mm |
| Weight | 27 kg |