Yaskawa Motoman MH5 robot
The Yaskawa Motoman MH5 robot is a 6-axis robot arm, it has a payload of 5 kg and a reach of 706 mm. Manufacturing applications include Material Handling.
Common applications of the Yaskawa Motoman MH5 include: Assembly, Dispensing, Material Handling, Remote TCP.
The Yaskawa Motoman MH5 is manufactured by Yaskawa Motoman.
Use this robot comparator to find similar robots to the Yaskawa Motoman MH5.
Browse the full RoboDK library.
Specifications
| Brand | Yaskawa Motoman |
| Model | MH5 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 5.0 kg |
| Reach | 706 mm |
| Repeatability | 0.02 mm |
| Weight | 27 kg |