Yaskawa Motoman MH5S robot
The Yaskawa Motoman MH5S robot is a 6-axis robot arm, it has a payload of 5 kg and a reach of 706 mm. Manufacturing applications include Dispensing.
Common applications of the Yaskawa Motoman MH5S include: Assembly, Dispensing, Material Handling, Remote TCP.
The Yaskawa Motoman MH5S is manufactured by Yaskawa Motoman.
Use this robot comparator to find similar robots to the Yaskawa Motoman MH5S.
Browse the full RoboDK library.
Specifications
| Brand | Yaskawa Motoman |
| Model | MH5S |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 5.0 kg |
| Reach | 706 mm |
| Repeatability | 0.02 mm |
| Weight | 27 kg |