Yaskawa Motoman MH6 robot
The Yaskawa Motoman MH6 robot is a 6-axis robot arm, it has a payload of 6 kg and a reach of 1422 mm. Manufacturing applications include Material Handling.
Common applications of the Yaskawa Motoman MH6 include: Additive Manufacturing, Assembly, Dispensing, Material Handling, Remote TCP, Welding.
The Yaskawa Motoman MH6 is manufactured by Yaskawa Motoman.
Use this robot comparator to find similar robots to the Yaskawa Motoman MH6.
Browse the full RoboDK library.
Specifications
| Brand | Yaskawa Motoman |
| Model | MH6 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 6.0 kg |
| Reach | 1422 mm |
| Repeatability | 0.08 mm |
| Weight | 130 kg |