Yaskawa Motoman MH600 robot
The Yaskawa Motoman MH600 robot is a 6-axis robot arm, it has a payload of 600 kg and a reach of 2942 mm. Manufacturing applications include Material Handling.
Common applications of the Yaskawa Motoman MH600 include: Additive Manufacturing, Assembly, Material Handling, Palletizing, Remote TCP.
The Yaskawa Motoman MH600 is manufactured by Yaskawa Motoman.
Use this robot comparator to find similar robots to the Yaskawa Motoman MH600.
Browse the full RoboDK library.
Specifications
| Brand | Yaskawa Motoman |
| Model | MH600 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 600 kg |
| Reach | 2942 mm |
| Repeatability | 0.3 mm |
| Weight | 3050 kg |