Yaskawa Motoman MPX1950 robot
The Yaskawa Motoman MPX1950 robot is a 6-axis robot arm, it has a payload of 7.0 kg and a reach of 1450 mm. Manufacturing applications include Welding.
Common applications of the Yaskawa Motoman MPX1950 include: Additive Manufacturing, Assembly, Dispensing, Material Handling, Remote TCP, Welding.
The Yaskawa Motoman MPX1950 is manufactured by Yaskawa Motoman.
Use this robot comparator to find similar robots to the Yaskawa Motoman MPX1950.
Browse the full RoboDK library.
Specifications
| Brand | Yaskawa Motoman |
| Model | MPX1950 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 7.0 kg |
| Reach | 1450 mm |
| Repeatability | 0.15 mm |
| Weight | 265 kg |