Yaskawa Motoman UP350 robot
The Yaskawa Motoman UP350 robot is a 6-axis robot arm, it has a payload of 350 kg and a reach of 2542 mm. Manufacturing applications include Remote TCP.
Common applications of the Yaskawa Motoman UP350 include: Additive Manufacturing, Assembly, Material Handling, Palletizing, Remote TCP.
The Yaskawa Motoman UP350 is manufactured by Yaskawa Motoman.
Use this robot comparator to find similar robots to the Yaskawa Motoman UP350.
Browse the full RoboDK library.
Specifications
| Brand | Yaskawa Motoman |
| Model | UP350 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 350 kg |
| Reach | 2542 mm |
| Repeatability | 0.5 mm |
| Weight | 1350 kg |