Yaskawa Motoman GP225 robot
The Yaskawa Motoman GP225 robot is a 6-axis robot arm, it has a payload of 225 kg and a reach of 3935 mm. Manufacturing applications include Assembly.
Common applications of the Yaskawa Motoman GP225 include: Additive Manufacturing, Assembly, Cutting, Dispensing, Drilling, Engraving, Finishing, Machining, Material Handling, Palletizing, Remote TCP.
The Yaskawa Motoman GP225 is manufactured by Yaskawa Motoman.
Use this robot comparator to find similar robots to the Yaskawa Motoman GP225.
Browse the full RoboDK library.
Specifications
| Brand | Yaskawa Motoman |
| Model | GP225 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 225 kg |
| Reach | 3935 mm |
| Repeatability | 0.05 mm |
| Weight | 2702 kg |