Yaskawa Motoman MA1800 robot
The Yaskawa Motoman MA1800 robot is a 6-axis robot arm, it has a payload of 15 kg and a reach of 1807 mm. Manufacturing applications include Assembly.
Common applications of the Yaskawa Motoman MA1800 include: Additive Manufacturing, Assembly, Dispensing, Material Handling, Remote TCP, Welding.
The Yaskawa Motoman MA1800 is manufactured by Yaskawa Motoman.
Use this robot comparator to find similar robots to the Yaskawa Motoman MA1800.
Browse the full RoboDK library.
Specifications
| Brand | Yaskawa Motoman |
| Model | MA1800 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 15 kg |
| Reach | 1807 mm |
| Repeatability | 0.08 mm |
| Weight | 380 kg |