Yaskawa Motoman MH50 robot
The Yaskawa Motoman MH50 robot is a 6-axis robot arm, it has a payload of 50 kg and a reach of 2061 mm. Manufacturing applications include Material Handling.
Common applications of the Yaskawa Motoman MH50 include: Additive Manufacturing, Assembly, Dispensing, Finishing, Material Handling, Palletizing, Remote TCP.
The Yaskawa Motoman MH50 is manufactured by Yaskawa Motoman.
Use this robot comparator to find similar robots to the Yaskawa Motoman MH50.
Browse the full RoboDK library.
Specifications
| Brand | Yaskawa Motoman |
| Model | MH50 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 50 kg |
| Reach | 2061 mm |
| Repeatability | 0.07 mm |
| Weight | 550 kg |