Techman TM6S robot
The Techman TM6S robot is a 6-axis robot arm, it has a payload of 6.0 kg and a reach of 1800 mm. Manufacturing applications include Collaborative.
Common applications of the Techman TM6S include: Additive Manufacturing, Assembly, Collaborative, Dispensing, Material Handling, Remote TCP, Welding.
The Techman TM6S is manufactured by Techman Robot.
Use this robot comparator to find similar robots to the Techman TM6S.
Browse the full RoboDK library.
Specifications
| Brand | Techman Robot |
| Model | Techman TM6S |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 6.0 kg |
| Reach | 1800 mm |
| Repeatability | 0.03 mm |
| Weight | 80 kg |