UR12e robot
The UR12e robot is a 6-axis robot arm, it has a payload of 10 kg and a reach of 1300 mm. Manufacturing applications include Dispensing.
Common applications of the UR12e include: Additive Manufacturing, Assembly, Collaborative, Dispensing, Material Handling, Remote TCP, Welding.
The UR12e is manufactured by Universal Robots.
Use this robot comparator to find similar robots to the UR12e.
Browse the full RoboDK library.
Specifications
| Brand | Universal Robots |
| Model | UR12e |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 10 kg |
| Reach | 1300 mm |
| Repeatability | 0.05 mm |
| Weight | 29 kg |