Yaskawa Motoman GP10 robot
The Yaskawa Motoman GP10 robot is a 6-axis robot arm, it has a payload of 10.0 kg and a reach of 1101 mm. Manufacturing applications include Welding.
Common applications of the Yaskawa Motoman GP10 include: Additive Manufacturing, Assembly, Dispensing, Material Handling, Remote TCP, Welding.
The Yaskawa Motoman GP10 is manufactured by Yaskawa Motoman.
Use this robot comparator to find similar robots to the Yaskawa Motoman GP10.
Browse the full RoboDK library.
Specifications
| Brand | Yaskawa Motoman |
| Model | GP10 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 10 kg |
| Reach | 1101 mm |
| Repeatability | 0.015 mm |
| Weight | 59 kg |