Yaskawa Motoman MA3100 robot
The Yaskawa Motoman MA3100 robot is a 6-axis robot arm, it has a payload of 3 kg and a reach of 3121 mm. Manufacturing applications include Additive Manufacturing.
Common applications of the Yaskawa Motoman MA3100 include: Additive Manufacturing, Assembly, Dispensing, Finishing, Material Handling, Palletizing, Remote TCP.
The Yaskawa Motoman MA3100 is manufactured by Yaskawa Motoman.
Use this robot comparator to find similar robots to the Yaskawa Motoman MA3100.
Browse the full RoboDK library.
Specifications
| Brand | Yaskawa Motoman |
| Model | MA3100 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 3.0 kg |
| Reach | 3121 mm |
| Repeatability | 0.15 mm |
| Weight | 501 kg |