Yaskawa Motoman SV3 robot
The Yaskawa Motoman SV3 robot is a 6-axis robot arm, it has a payload of 3 kg and a reach of 677 mm. Manufacturing applications include Dispensing.
Common applications of the Yaskawa Motoman SV3 include: Assembly, Dispensing, Material Handling, Remote TCP.
The Yaskawa Motoman SV3 is manufactured by Yaskawa Motoman.
Use this robot comparator to find similar robots to the Yaskawa Motoman SV3.
Browse the full RoboDK library.
Specifications
| Brand | Yaskawa Motoman |
| Model | SV3 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 3.0 kg |
| Reach | 677 mm |
| Repeatability | 0.03 mm |
| Weight | 130 kg |