Flexiv Rizon 10s robot
The Flexiv Rizon 10s robot is a 7-axis robot arm, it has a payload of 10 kg and a reach of 984 mm. Manufacturing applications include Remote TCP.
Common applications of the Flexiv Rizon 10s include: Assembly, Dispensing, Material Handling, Remote TCP.
The Flexiv Rizon 10s is manufactured by Flexiv.
Use this robot comparator to find similar robots to the Flexiv Rizon 10s.
Browse the full RoboDK library.
Specifications
| Brand | Flexiv |
| Model | Rizon 10s |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 7 |
| Payload | 10 kg |
| Reach | 984 mm |
| Repeatability | 0.05 mm |
| Weight | 39 kg |