Elite Robots CS530H robot
The Elite Robots CS530H robot is a 5-axis robot arm, it has a payload of 30.0 kg and a reach of 1522 mm. Manufacturing applications include Additive Manufacturing.
Common applications of the Elite Robots CS530H include: Additive Manufacturing, Assembly, Collaborative, Dispensing, Material Handling, Remote TCP.
The Elite Robots CS530H is manufactured by Elite Robots.
Use this robot comparator to find similar robots to the Elite Robots CS530H.
Browse the full RoboDK library.
Specifications
| Brand | Elite Robots |
| Model | CS530H |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 5 |
| Payload | 30 kg |
| Reach | 1522 mm |
| Repeatability | 0.01 mm |
| Weight | 58 kg |