KUKA iisy 11 R1300 robot
The KUKA iisy 11 R1300 robot is a 6-axis robot arm, it has a payload of 11.0 kg and a reach of 1300 mm. Manufacturing applications include Additive Manufacturing.
Common applications of the KUKA iisy 11 R1300 include: Additive Manufacturing, Assembly, Collaborative, Dispensing, Material Handling, Remote TCP, Welding.
The KUKA iisy 11 R1300 is manufactured by KUKA.
Use this robot comparator to find similar robots to the KUKA iisy 11 R1300.
Browse the full RoboDK library.
Specifications
| Brand | KUKA |
| Model | iisy 11 R1300 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 11 kg |
| Reach | 1300 mm |
| Repeatability | 0.1 mm |
| Weight | 46 kg |