Kawasaki ZX165U robot
The Kawasaki ZX165U robot is a 6-axis robot arm, it has a payload of 165 kg and a reach of 2951 mm. Manufacturing applications include Material Handling.
Common applications of the Kawasaki ZX165U include: Additive Manufacturing, Assembly, Material Handling, Palletizing, Remote TCP.
The Kawasaki ZX165U is manufactured by Kawasaki.
Use this robot comparator to find similar robots to the Kawasaki ZX165U.
Browse the full RoboDK library.
Specifications
| Brand | Kawasaki |
| Model | ZX165U |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 165 kg |
| Reach | 2951 mm |
| Repeatability | 0.3 mm |
| Weight | 1350 kg |