Rozum RC10 robot
The Rozum RC10 robot is a 6-axis robot arm, it has a payload of 10.0 kg and a reach of 1300 mm. Manufacturing applications include Dispensing.
Common applications of the Rozum RC10 include: Additive Manufacturing, Assembly, Collaborative, Dispensing, Material Handling, Remote TCP, Welding.
The Rozum RC10 is manufactured by Rozum.
Use this robot comparator to find similar robots to the Rozum RC10.
Browse the full RoboDK library.
Specifications
| Brand | Rozum |
| Model | RC10 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 10 kg |
| Reach | 1300 mm |
| Repeatability | 0.05 mm |
| Weight | 36 kg |