Siasun SR20A robot
The Siasun SR20A robot is a 6-axis robot arm, it has a payload of 20 kg and a reach of 1745 mm. Manufacturing applications include Dispensing.
Common applications of the Siasun SR20A include: Additive Manufacturing, Assembly, Dispensing, Material Handling, Remote TCP, Welding.
The Siasun SR20A is manufactured by Siasun.
Use this robot comparator to find similar robots to the Siasun SR20A.
Browse the full RoboDK library.
Specifications
| Brand | Siasun |
| Model | SR20A |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 20 kg |
| Reach | 1745 mm |
| Repeatability | 0.1 mm |
| Weight | 500 kg |