JAKA Zu30 robot
The JAKA Zu30 robot is a 6-axis robot arm, it has a payload of 30.0 kg and a reach of 1350 mm. Manufacturing applications include Remote TCP.
Common applications of the JAKA Zu30 include: Additive Manufacturing, Assembly, Collaborative, Dispensing, Material Handling, Remote TCP.
The JAKA Zu30 is manufactured by JAKA.
Use this robot comparator to find similar robots to the JAKA Zu30.
Browse the full RoboDK library.
Specifications
| Brand | JAKA |
| Model | Zu30 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 30 kg |
| Reach | 1350 mm |
| Repeatability | 0.05 mm |
| Weight | 65 kg |